Novinky
Novinky
Sledujte aktuální dění v naší destinaci.
Máte rádi retro? Chcete se na chvíli vrátit do dob, kdy mobilní telefony vážily i pět kilo a psací stroje byly nezbytnou součástí každé kanceláře? Pak byste měli zamířit na Třebíčsko, konkrétně do Hrotovic a Valče. Tyto dvě obce totiž nabízejí unikátní pohled do historie technologií – v Hrotovicích najdete Muzeum mobilních telefonů a ve Valči Muzeum starožitných psacích strojů.
Třebíč, město UNESCO, prodloužilo vánoční výzdobu až do neděle 12. ledna. Stále tak máte možnost užít si jedinečné atmosféry historického města ozdobeného tisíci světel. Na jednom ze tří informačních center si vyzvedněte mapku a vaše putování za světýlky může začít!
Magie vánoční Třebíče
Vánoční Třebíč je zážitkem pro všechny smysly. Projděte se městem a obdivujte rozmanité světelné dekorace, které zdobí stromy, sloupy, mosty a památky. Nenechte si ujít ani 3D dekorace v podobě vánočních motivů, zvířátek a dalších překvapení.
Co ještě v Třebíči zažít?
Vánočně nazdobené není pouze město, ale také některé památky. Tradičně patří k Třebíči vánoční výstava betlémů v Muzeu Vysočiny. Aby také ne, Třebíč je společně s Třeští a Jihlavou jedno z míst s betlémářskou tradicí na Vysočině. Na výstavě v zámecké konírně uvidíte nejen betlémy z Třebíče, ale také z okolí. V letošním roce můžete přinést dokonce figurku do betléma, který vzniká právě ve spolupráci s návštěvníky. Výstava potrvá do neděle 19. ledna. Celoročně mimo pondělí jsou přístupné také všechny expozice v muzeu.
V zámeckém areálu se ještě zdržte. Nenechte si ujít vánočně nazdobenou baziliku sv. Prokopa, památku UNESCO. V presbytáři září velká hvězda, menší visí v kryptě. Ani v bazilice nechybí velký betlém. Nejen o hvězdě a betlému vám budou vyprávět průvodci během komentovaných prohlídek. Děti nepochybně zaujme expozice Cesty časem. Vstupenky zakoupíte v informačním centru. Na exponáty je tady dovoleno sahat a vaše děti si vyzkouší třeba jak se staví gotická klenba nebo jak se mele obilí na žernovu.
Kromě areálu benediktinského kláštera s bazilikou sv. Prokopa je na seznamu UNESCO také židovská čtvrť včetně židovského hřbitova. Procházka křivolakými a malebnými uličkami je tou pravou romantikou. V kavárnách můžete ochutnat košer víno nebo cukroví podle židovských receptů. Přístupná je Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera, kde vás průvodci seznámí se židovskými svátky i životem židovské rodiny. Nezapomeňte ani na návštěvu expozice věnované Antonínu Kalinovi. Zachránce více než 900 chlapců se narodil v Třebíči. V expozici vás ohromí Strom života, na jehož lístečcích jsou jména zachráněných chlapců.
Nad židovskou čtvrtí září pohádkový les v lesoparku Hrádek. Přeneste se do světa fantazie k laním, kočce s klubkem, sově a dalším zvířátkům. U kruhů si nezapomeňte udělat fotku. Město odsud budete mít jako na dlani. Další vyhlídka je u kruhové bašty nebo z Masarykovy vyhlídky. Na Hrádku je také naučná stezka. Jedním ze zastavení je židovský hřbitov. V zimě je otevřený do 16 hodin. Na jednom z nejlépe zachovaných hřbitovů u nás je na tři tisíce náhrobků a přes 11 tisíc hrobů. Hřbitov je rozdělený na starou a novou část. Ve staré části najdete také náhrobek Rafaela, který je dobrým duchem židovské čtvrti. Novější část hřbitova připomíná v mnohém křesťanský hřbitov. Inu, také hřbitovy podléhaly dobové módě.
Kam v Třebíči za odpočinkem?
Už jste se pokochali všemi památkami, dali si dobrý oběd i odpolední kávu se zákuskem a přemýšlíte, kde si odpočinout? Vydejte se do Aquaparku Laguna. Můžete si tady zaplavat bazénu, vyřádit se v aquaparku nebo si odpočinout ve wellness. K dispozici je několik saun. Vyberte si klasickou finskou, aroma nebo parní. Nechybí ani Kneippův chodník, ochlazovací bazének nebo džber a třeba venkovní terasa.
V bývalé sýpce nad zámkem sídlí ráj pro děti! Je jím Dětské centrum Labyrint, ve čtyřech podlažích je velké množství atrakcí a aktivit. V nejvyšším patře láká k závodění moto dráha a celou Třebíč jako na dlani uvidíte z vyhlídky pod střechou.
Zamilujte si Třebíč i v zimě!
Nejnavštěvovanějším sdruženým turistickým cílem na Třebíčsku se v roce 2023 stal Zámecký areál v Třebíči. Nejnavštěvovanějším jednotným turistickým cílem bylo Informační centrum Jaderné elektrárny Dukovany následované zámkem v Jaroměřicích nad Rokytnou a památkami UNESCO v Třebíči. Nejvyšší procentuální nárůst návštěvnosti zaznamenala Městská věž v Moravských Budějovicích. K navýšení počtu návštěvníků došlo také u některých koupališť.
Destinační kancelář Třebíčsko přichází s projektem Sladké putování. Vydejte se za dobrou kávou a sladkými zážitky na Třebíčsku! Tak zní podtitul novinky pro návštěvníky turistické oblasti Třebíčsko.
Třebíč – V hodnocení webů destinačních agentur, které organizuje spolek Kvalikom, se umístil web třebíčské destinační společnosti (www.trebicsko-moravskavysocina.cz) na sedmém místě.
Jane Laur s rodinou navštívila v říjnu Třebíčsko a objevovala jeho krásy. Jako stvořená je pro děti interaktivní expozice na zámku v Třebíči Cesty časem, která přibližuje dětem hravou formou stavbu středověkého kostela, vznik města a různá řemesla. Rozsáhlá expozice v třebíčském Předzámčí zabaví nejen děti. Vydejte se na procházky třebíčskou historií.
Rozsáhlý barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou nazývaný moravské Versailles je jako z pohádky. Návštěvníci si mohou zvolit ze dvou návštěvnických okruhů. Pro děti je připravena výstava hračky z půdy. Rozsáhlou rekonstrukcí prošel chrám sv. Markéty, nedílná součást zámku.
Jednu z nejkrásnějších přehrad u nás nejdete na Třebíčsku, je jí Dalešická přehrada. Její hladinu celoročně brázdí výletní loď Horácko. Nabízí několik zřícenin a krásných vyhlídek. Nedaleko jedné z nich - Wilsonovy skály, je místo jako stvořené k fotografování. Srdce na Dalešické přehradě.
Do konce listopadu se stále můžete zapojit do soutěže o ceny. Stačí se vyfotit a sdílet fotografii. Pravidla soutěže.
Rok se s rokem sešel a v rámci Dnů evropského dědictví můžete navštívit památky napříč Českem. Některé nabízí vstupy zdarma, jiné doprovodný program a nebo se můžete podívat do míst, která jsou běžně nepřístupná.
Na Třebíčsku se v leitšním roce zapojila tři města - Jemnice, Náměšť nad Oslavou a Třebíč.
V Jemnici a Náměšti nad Oslavou můžete navštívit památky první víkend, teedy 10. a 11. července. V Třebíči o táden později.
Starobylé město Jemnice zve k návštěvě zámku, tří kostelů a běžně nepřístupné hrobky Pallavicini. Všechny památky budou otevřené po oba dva dny od 9 do 17 hodin.
V Náměšti nad Oslavou se otevřou dveře kaple sv. Anny se špitálkem, Staré radnice, kostela sv. Jana Křtitele a hrobky Haugwitzů. Po oba dna od 9 do 17 hodin. Na zámku se můžete tradičně těšit na akci Oživený zámek.
Od pátku 16. září do neděle 18. září se v Třebíči otevírá po dvouleté rekonstrukci Karlovo náměstí. Návštěvnící se mohou těšit na bohatý kulturní program. Návštěvníky uvítají také památky ve městě a nová expozice v Předzámčí. Nejen místní mohou navštívit baziliku sv. Prokopa, Zadní synagogu, městskou věž, větrný mlýn a vodojem.
Na začátku srpna navštívili Třebíčsko Dva tátové. David, Michal, Maruška a Adélka prozkoumali atraktivity vhodné pro rodiny s dětmi. Své putování zahájili na Jemnicku, na Pohádkové stezce v Panenské.
Pro zdolání stezky využili možnosti zapůjčení koloběžek. Další cesta mířila do Třebíče na zámek. V budově Předzámčí čká na rodiny s dětmi interaktiví expozice Cesty časem. Nejen malí návštěvníci si zde mohou vyzkoušet velký počet interaktivních prvků. Expozice je rozdělena do tří částí - Jak se staví bazilika, Jak vzniká město a Jaká byla řemesla. Symbolickými průvodci jsou kronikář Suchenius a kupec Caligardi. Dalším cílem byl Větrný mlýn na Kanciborku. Před jeho návštěvou se rodina zastavila v Papi café na třebíčský větrník. Zakoupením zákusku získáte vlaječku, která slouží jako volný vstup na Větrný mlýn. Posledním místem dvoudenního výletu se stala Dalešická přehrada. Plavbou výletní lodí Horácko se tátové s holkama přesunuli k poslednímu cíli - Wilsonově skále a v její blízkosti jednomu ze selfie míst - srdci nad Dalešickou přehradou.
https://www.youtube.com/watch?v=myYvKtgDokQ
Nechte se inspirovat k návštěvě Třebíčska a zamilujte si to tady kdykoliv v roce!
Po celé léto se mohou návštěvníci Třebíče těšit na přidané komantované prohlídky v bazilice sv. Prokopa. Památka UNESCO je rovněž funkčním kostelem, o prázdninách přechází farnost na letní provoz. Díky tomu bude možné v létě navštívit románsko-gotickou stavbu ze 13. století ještě v 16 a 17 hodin.
Komentované prohlídky v bazilice probíhají celoročně v hodinových intervalech.
Návštěvníci mohou využít také společnou vstupenku na obě UNESCO památky - baziliku sv. Prokopa a Zadní synagogu s Domem Seligmanna Bauera. Zakoupí ji na informačních centrech u baziliky a v židovské čtvrti.
Za pár dní začíná doba dovolených. Máte už naplánovanou dovolenou na prázdniny nebo až po nich? Vydejte se k nám na Třebíčsko, je u nás co objevovat. Zamilujte si to u nás i v létě.
Dáváte přednost aktivní dovolené nebo navštěvujete raději památky a kulturní akce? Každý si na Třebíčsku najde to, co má rád.
Nová rozhledna na nejvyšším vrcholu Třebíčska přivítala první návštěvníky před deseti lety. Hora Mařenka s výškou 711 m.n.m. nabízí výhled nejen na Třebíčsko, při dobré viditelnosti můžete vidět Pálavu nebo dokonce Alpy. Vydejte se k rozhledně pěšky nebo na kole.
Blíží se filipojakubská noc, zažijte ji na Třebíčsku!
Jaro je definitivně tady. Lidový zvyk spojený s pálením ohňů se slaví téměř v každé obci na Třebíčsku. Na některých místech je kromě pálení ohňů přichystaný také bohatý program. Nechte se inspirovat našimi tipy.
Na čarodějnice se můžete připravit v pátek 29. dubna v Domě dětí a mládeže v Třebíči. Jsou pro vás připraveny soutěže, prohlídka zoo koutku a opékání buřtů. Hlavním dnem filipojakubské noci bude sobota 30. dubna.
Plánujete víkend v Třebíči? V expozici Cesty časem v třebíčském Předzámčí bude pro nadpřirozené bytosti připraven kurz létání, čarování, tvoření a poznávání bylin. Otevře se také salón, ve kterém budou dvě šikovné ruce zkrášlovat zájemce malováním na obličej. V 17 hodin se čarodějný rej přemístí do farní zahrady, kde si všichni mohou opéct špekáčky. Na sokolském stadionu vypukne Čarodějnický večer v 17 hodin.
V Jemnici zahájí čarodějnický slet ve 14:30, kdy bude obviněna čarodějnice před místní radnici a přivedena k hranici, kde bude v 17 hodin upálena. Je připravena také soutěž o nejhezčí masku.
V Moravských Budějovicích zahájí tradiční pálení čarodějnic v 17 hodin. Pro děti je od 20 hodin připravena čarodějná stezka.
Tradiční pálení ohně, opékání špekáčků, hry pro děti, zpěv a hraní na kytaru přichystali také v Jaroměřicích nad Rokytnou, na místní farní zahradě. Kostýmy čarodějnic a kouzelníků vítány.
Kosmetický salon na náměstí před Starou radnicí v Náměšti nad Oslavou otevírá v 15:30. Rej pokračuje za kaplí sv. Anny od 17 hodin.
U Horního rybníka v Hrotovicích zapálí ohně v 18 hodin.
Chystáte se na Dalešickou přehradu? Také v jejím okolí budou plát ohně. Dalešickou přehradu poznáte nejlépe z paluby výletní lodě Horácko. Večer můžete zajít třeba do do Hartvíkovic. Čarodějný les bude v okolí rozhledny Babylon.
Pro další tipy na víkend se podívejte do našeho kalendáře akcí.