Cesta časem: Od kufříkových telefonů po ťukání do kláves – Hrotovicko a Valeč lákají na unikátní muzea

Máte rádi retro? Chcete se na chvíli vrátit do dob, kdy mobilní telefony vážily i pět kilo a psací stroje byly nezbytnou součástí každé kanceláře? Pak byste měli zamířit na Třebíčsko, konkrétně do Hrotovic a Valče. Tyto dvě obce totiž nabízejí unikátní pohled do historie technologií – v Hrotovicích najdete Muzeum mobilních telefonů a ve Valči Muzeum starožitných psacích strojů.

Muzeum mobilních telefonů v Hrotovicích

V Hrotovicích se nachází jedinečné Muzeum mobilních telefonů, které mapuje vývoj mobilní komunikace od jejích počátků až po současnost. Prohlédnout si zde můžete kufříkové telefony, legendární Nokie a další zajímavé kousky. Muzeum vzniklo z nadšení soukromého sběratele a nabízí tak autentický pohled na technologický pokrok. Muzeum sídlí v budově zámku, kde měla po válce pobočku firma BOPO (Boty a ponožky) z Třebíče. Část expozice je věnovaná také výrobě bot.  

Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin s polední pauzou.

Muzeum Hrotovicka v rodném domě malíře Zvěřiny

Muzeum se nachází vedle dominanty Hrotovic – barokně upraveného, původně renesančního zámku, v rodném domě vynikajícího malíře Františka Bohumíra Zvěřiny, kde malá expozice jeho díla byla již před zřízením muzea. Navazuje na zájem místních nadšenců z dob dávno minulých, připomíná bohatou historii města a jeho okolí, stejně jako osudů našich předků. Nechybí zde archeologické nálezy z regionu zásluhou amatérského archeologa Jaroslava Palliardiho, ani příběhy z historie od středověku včetně zaniklé osady Mstěnice až do 20. století včetně Hrotovické tragédie 8. 5. 1945, při které shodou nešťastných náhod zahynulo 114 místních občanů a 36 vojáků Rudé armády. Muzeum si připomíná také hrotovického rodáka, malíře Františka Bohumíra Zvěřinu, který byl obdarován výjimečným uměleckým talentem, o čemž se můžete přesvědčit při prohlížení jeho půvabných obrázků, které namaloval nejen v rodné obci ale i při svých cestách po Balkáně. Poznat můžete i další hrotovické osobnosti, např. fotografa Karla Chrásta či výrobce stabilních motorů Jana Dolníka. Jeho dílna je součástí nové expozice, věnované místnímu průmyslu a zemědělství.

Muzeum Hrotovicka sídlí v rodném doměmalíře F.B. Zvěřiny

Prohlídková trasa je obohacena o interaktivní prvky, které jsou určeny hlavně pro dětské návštěvníky muzea. Muzeum Hrotovicka je v duchu současného trendu edukativní a interaktivní, aby zaujalo nejen dospělé návštěvníky, ale i děti a mládež.

Součástí muzea je také turistické informační centrum.

Otevřeno je denně kromě pondělí od 9 do 17 hodin s polední pauzou.

Muzeum starožitných psacích strojů ve Valči

Valeč se pyšní Muzeem starožitných psacích strojů. Sbírka zahrnuje různé typy psacích strojů z různých období. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout, jak se vyvíjely klávesnice, mechanismy a design těchto kdysi nepostradatelných pomocníků. Dokonce si můžete vyzkoušet psaní na stroji.

Nová muzejní expozice na zámku vznikla díky sběratelské vášni třebíčského sběratele Eduarda Hoška. Drtivá většina vystavených psacích strojů jsou unikáty a zajímavosti, které se vymykají běžné dobové produkci daných typů a značek.

Psacístroje různých značek a stáří jsou zálibou Edy Hoška z Třebíče.

Pro sběratele psacích strojů i milovníky literatury je jistě fascinující zkoumat, na jakých strojích tvořili svá díla slavní literáti a další významné osobnosti. Například německý filozof Friedrich Wilhelm Nietzsche (1844–1900) používal jeden z raných psacích strojů, takzvaný psací míč z roku 1878. Mark Twain (1835–1910) se zapsal do historie jako první spisovatel, který pro psaní beletrie použil psací stroj, konkrétně Remington 2. Filmový režisér Alfred Hitchcock (1899–1980) prý psal své napínavé horory na přenosném černém psacím stroji značky Underwood. Ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj (1828–1910) si oblíbil stroje značky Remington. Britský státník Winston Churchill (1874–1965) se proslavil i v souvislosti s psacími stroji, když nařídil svým úředníkům používat speciální, méně hlučné stroje. Pro tento účel byl vybrán jeden z typů značky Remington. A konečně, náš český spisovatel Bohumil Hrabal (1914–1997) proslul svou „atomovou šrajbmašinou“ značky Perkeo.

Muzeum má otevřeno o víkendech od 13 do 17 hodin.

Na stroji si můžete vyzkoušet také psaní.

Ať už se tedy vydáte po stopách historie psacích strojů a mobilních telefonů, nebo hledáte spíše klid a odpočinek, Hrotovice a Valeč mají co nabídnout. Po prohlídce muzea ve Valči si můžete dopřát zasloužený relax v místním wellness centru, které nabízí širokou škálu procedur pro tělo i duši. Procházka zámeckou zahradou pak krásně doplní celkový zážitek.

V Muzeu Hrotovicka je také řada interaktivních prvků

 

Pokud vás naopak láká spíše historie a tajemství, nedaleko Hrotovic se nachází zaniklá středověká ves Mstěnice. Dovede vás k ní zelená turistická značka. Procházka jejími pozůstatky vás zavede do dávných časů a umožní vám alespoň na chvíli pocítit atmosféru zaniklého života. Ať už si vyberete kteroukoli z těchto aktivit, jedno je jisté – návštěva Hrotovic a Valče vám přinese nevšední zážitky a příjemně strávený čas.

Na Třebíčsku si to zamilujete i v zimě!