Slovenský novinář se vydal po stopách hrdinů
Slovenský novinář se vydal po stopách hrdinů
13. a 14. dubna navštívil Třebíčsko slovenský novinář Tomáš Mrva píšící pro slovenský měsíčník Historická revue. Vydal se po stopách hrdinů 2. světové války, kteří jsou spojeni s Třebíčskem. V květnu letošního roku uběhne 70 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát provedli českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Jan Kubiš se narodil v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Jeho rodný dům byl jedním z míst, která novinář navštívil.
Slovenský novinář se vydal po stopách hrdinů
13. a 14. dubna navštívil Třebíčsko slovenský novinář Tomáš Mrva píšící pro slovenský měsíčník Historická revue. Vydal se po stopách hrdinů 2. světové války, kteří jsou spojeni s Třebíčskem. V květnu letošního roku uběhne 70 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Atentát provedli českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík. Jan Kubiš se narodil v Dolních Vilémovicích na Třebíčsku. Jeho rodný dům byl jedním z míst, která novinář navštívil. „Pro pana Mrvu jsme ve spolupráci se zahraničním zastoupením agentury Czechtourism na Slovensku zorganizovali dvoudenní famtrip zaměřený především na období 2. světové války, “ informuje Aneta Šalomounová z destinační kanceláře Třebíčsko-moravská Vysočina. V rodném domě, který byl před několika lety citlivě zrekonstruovaný, se pan Mrva potkal s Vlastimilem Mašterou, který působí jako kronikář v Dolních Vilémovicích a zároveň byl od začátku u myšlenky tehdejší starostky Jitky Hanákové dům zrekonstruovat a zpřístupnit široké veřejnosti a následné instalaci expozic, kterou vytvořil Vojenský historický ústav. Poprvé byl dům zpřístupněný v roce 2013 při stém výročí Kubišova narození.
Druhý hrdina, s jehož příběhem se Tomáš Mrva seznámil, byl Antonín Kalina. Zachránci židovských dětí je věnována expozice v židovské čtvrti v Třebíči. Nasazoval svůj život přímo v koncentračním táboře v Buchenwaldu a přepisováním seznamů tak zachránil přibližně 900 židovských chlapců. „Jedním z nich byl například Naftali D´uro Fürst. Při prohlídce se ukázalo, že pan Mrva se s ním osobně zná a udělal s ním několik rozhovorů,“ prozrazuje zajímavost Aneta Šalomounová. Novinář si prohlédl také celou židovskou čtvrť se Zadní synagogou a domem Seligmanna Bauera včetně hřbitova a baziliku sv. Prokopa, památky zapsané od roku 2003 na seznamu UNESCO. V areálu zámku navštívil jednu z expozic v Muzeu Vysočiny Třebíč – Lidé. Místa. Osudy.
Článek v Historické revue s názvem Hrdinovia Heydrichiády – Jan Kubiš vyjde v květnu letošního roku.