Destinace Třebíčsko

Cyklovýlety

U nás si to zamilujete!

Třebíčsko je destinace zaslíbená cyklistice. Připravili jsme pro Vás několik tipů na výlet, do míst která byste měli určitě navštívit. 

 


HROTOVICKO

Za historií i krásami údolí řeky Jihlavy

Hrotovice – Mstěnice – Rouchovany – Dukovany – Dalešice - Hrotovice

Délka trasy: 31 km

Výlet zahájíme ve městě Hrotovice. Dominantou města je zámek a nejstarší stavbou je původně románský kostel sv. Vavřince. Vydáme se po cestě směrem na Rouchovany. Po cestě můžeme vidět zříceniny hrádku Mstěnice, který se nachází v okolí zaniklé středověkého vsi. Nálezy dokládající osídlení území Mstěnic jsou z 10. Století, byla zde nalezena ale i keramika datovaná už od 8. století. Rouchovany pak nabízí odpočinek na koupališti, které je součástí kempu. Během sezóny je možné si zde zapůjčit lodičku nebo šlapadlo. Poté se vydáme směrem na Dukovany. Míjet budeme rybník Olešná a dostaneme se až do blízkosti Jaderné elektrárny Dukovany. Zde můžeme navštívit moderní informační centrum, které přibližuje bezpečný provoz i otázky jaderné energetiky. Dukovany nabízí možnost návštěvy opraveného zámku s expozicemi zámeckého bydlení. Poté se vydáme po Pivovarské cyklostezce, která z velké části vede kolem vodní nádrže Mohelno. Cestou budeme míjet například zříceninu hradu Rabštejn nebo Skryjský mlýn, až dojedeme do Dalešic. Milovníci piva jistě ocení místní pivovar s muzeem rakousko-uherského pivovarnictví. V areálu pivovaru se natáčel oblíbený film Postřižiny. Poté se kolem zámku vrátíme zpět do Hrotovic.


JAROMĚŘICKO

Do Ratibořic na kozí farmu

Jaroměřice nad Rokytnou – Ratibořice – Jaroměřice nad Rokytnou

Délka trasy: 10 km

Do obce Ratibořice se vydáme z Jaroměřic po méně frekventované silnici III. třídy. Cestou budeme míjet rybník Troubský, Vlčák a těsně před cílem rybník Maleňák. Z dálky již uvidíme velké stáje a kozí výběhy. Biofarma DoRa se nachází v Ratibořicích, které jsou místní části města Jaroměřice nad Rokytnou. Kozí výrobky se značkou BIO jsou známé po celé České republice, ale i v zahraničí. Farma se zaměřuje na agroturistiku a nabízí dětem i dospělým exkurze, jejichž součástí je prohlídka stájí a ochutnávka kozích výrobků. Kozí farma je otevřena pro veřejnost každou sobotu od 14.00 do 17.00 hodin, v letním čase do 18.00 hodin. V těchto hodinách lze zakoupit kozí výrobky v útulné prodejně, kde si můžete mimo jiné dopřát výbornou kávu nebo domácí levandulovou limonádu.

Místa, odkud pocházeli hrdinové 2. světové války 

Jaroměřice nad Rokytnou – Boňov – Jaroměřice nad Rokytnou

Délka trasy: 8 km

Do Boňova se vydáme po silnici II. třídy č. 401, která spojuje Jaroměřice nad Rokytnou a Vladislav. Na horizontu si můžeme udělat krátkou přestávku a posedět na turistické odpočívce. Boňov je jednou z místních částí města Jaroměřice nad Rokytnou. V roce 1995 byl prohlášen za vesnickou památkovou zónu pro zachovalý půdorys a architektonickou hodnotu návesních stavení. Ve vesnici se natáčely díly seriálu Četnické humoresky. Z Boňova pocházeli tři hrdinové - František Pelán, František Durda a Michala Kratochvíl, kteří za 2. světové války pomohli parašutistům z československé skupiny Spelter. Všichni tři obvinění byli v Praze popraveni. Vzpomínku na ně připomínají pamětní desky na jejich domovech. Z Boňova se pak vydáme směrem na Štěpánovice a na rozcestí pojedeme doleva zpět do Jaroměřic nad Rokytnou.

Přírodní park Rokytná – skála Justýnka

Jaroměřice nad Rokytnou – Kamenolom Královec – Příštpo – Skála Justýnka – Jaroměřice nad Rokytnou

Délka: 12 km

Ke skále Justýnce se vydáme polní cestou z Jaroměřic nad Rokytnou po značené žluté trase, na níž budeme míjet barokní Špitál s kaplí svaté Kateřiny, kde sídlí městské kulturní středisko a turistické informační centrum, stále funkční kamenolom Královec a malebnou obec Příštpo. Pokud bychom se vydali dále, cesta je místy obtížně sjízdná a je určená spíše pro pěší turistiku. Přírodní park Rokytná byl zřízen v roce 1978 z důvodu ochrany údolí přirozeně meandrujících toků Rokytné a Rouchovanky. Park je zařazen i mezi evropsky významné lokality v rámci sítě NAURA 2000. Desetimetrová skála Justýnka dostala své pojmenování po dívce, která se dle pověsti zřítila během třicetileté války ze skály, když utíkala před vojákem. Událost neštěstí připomíná pamětní tabule. Do Jaroměřic nad Rokytnou se pak vydáme zpět po stejné trase.

Výlet za hospodařením na venkově

Jaroměřice nad Rokytnou – Příložany – Jaroměřice nad Rokytnou

Délka: 8 km

Do místní části Příložany se vydáme po silnici č. 401, která spojuje Jaroměřice nad Rokytnou a Vladislav. Po asi jednom kilometru (naproti Troubskému rybníku) odbočíme doprava na polní cestu, kterou se do vesnice dostaneme. Přímo na návsi naproti rybníčku se nachází cíl naší cesty – Rolnické muzeum. Selské stavení je zaměřeno na zemědělské nářadí a náčiní. Návštěvníci jsou seznámení s hospodařením na venkově přibližně do roku 1950.  Do dnešní doby sbírka čítá více než 1000 předmětů. Mezi ty nejcennější předměty se řadí třídička hrachu, prosekávač řepy, cepovky, strojek na setí jetele nebo různé druhy praček. Prohlídka je možná po telefonické domluvě na tel.: 605 409 931. Do Jaroměřic nad Rokytnou se pak vydáme zpět po stejné trase.

Dvorní zookoutek U Pipinga a příjemné posezení v Bednářově dvoře

Jaroměřice nad Rokytnou – Popovice – Dolní Lažany – Vícenice – Bohušice – Jaroměřice nad Rokytnou

Délka: 14 km

Do Popovic, kde se zookoutek nachází, se dostaneme po silnici III. třídy směrem na vlakové nádraží. Hlavní činností spolku, který zookoutek provozuje, je ochrana přírody a krajiny, chov zakrslých, exotických a zvláště chráněných druhů zvířat, např. miniponíků, minikoz, miniprasátek, nandu pampových, sov, dikobrazů, mývalů, veverek, želv atd. Prohlídka je možná po domluvě na tel.: 731 407 080. Dále bude naše cesta pokračovat směrem na Dolní Lažany, odkud se na křižovatce vydáme doleva směrem na Vícenice. Z Vícenic budeme pokračovat po polní cestě, která vede kolem železniční tratě do Bohušic, kde se nachází Penzion Bednářův Dvůr. V penzionu doplníme síly a vydáme se zpět do Jaroměřic nad Rokytnou.


JEMNICKO

Výlet do pohádky

Jemnice – Pálovice – Panenská – Bělčovice – Pálovice - Jemnice

Délka trasy: 17 km

Pohádkový cyklovýlet je určen především rodinám s dětmi. Kromě jízdy na kole nás čeká i pěší výlet pohádkovou stezkou. Z Jemnice se vydáme po cyklotrase 5220 do Pálovic a odtud zamíříme do obce Panenská. Po příjezdu do obce vás navedou informační tabule až k prvnímu zastavení pohádkové stezky. Zde je vhodné kola odložit (v letní sezóně je v provozu úschovna kol) a pěšky se vydat na 4km okruh pohádkovou stezkou do blízkého lesa. Mimo pohádkové stezky zde najdeme i Hastrmanovu ekostezku a dětské hřiště. V letní sezóně je v provozu infobudka s drobným občerstvením a půjčovnou koloběžek. K návratu zpět do Jemnice se vydáme po asfaltové cestě k lesu.  Na první odbočce v lese (před hájenkou) se dáme vlevo a dojedeme do obce Bělčovice. Z obce se pak vydáme vlevo do Pálovic a odtud již zpět do Jemnice.

Na kole tam, vlakem zpět

Jemnice – Lomy – Budkov – Moravské Budějovice - Jemnice

Délka trasy: 27 km

V dalším cyklovýletu zkombinujeme kolo a vlak. K našemu výletu využijeme dálkovou cyklotrasu č. 26 Jihlava – Třebíč – Raabs. Z Jemnice se po této cyklotrase vydáme směr obec Lomy. Při výjezdu z Jemnice pojedeme kolem přírodního koupacího biotopu, který doporučujeme navštívit. Dále projedeme kolem Červeného rybníka, hrobky Pallavicini až do městského lesa. Odtud zamíříme do obce Lomy. Dále pokračujeme po asfaltové silnici do Budkova. Za obcí se dáme vlevo a po lesních cestách kolem několika rybníků pokračujeme až do Moravských Budějovic, kde si jistě najdete chvilku k prohlídce města. Zde naše putování zakončíme na vlakovém nádraží. K návratu využijeme vlak, který nás zaveze zpět do Jemnice. V letních měsících pak lze využít i výletní vláček.

Výlet do městského lesa

Jemnice – Javorní hora – Modrácký kopec – Inženýrský kopec – rybník Záděra – Jemnice

Délka trasy: 14 km

Pokud toužíte po projížďce klidnou přírodou, je tato trasa ideální právě pro Vás. Z Jemnice nás vyvede zelená turistická značka. Za městem před zahrádkářskou kolonií se z této cesty odpojíme doleva a kolem vodojemu se dostaneme na asfaltovou cestu procházející celým městským lesem. Projedeme tak kolem Javorní hory, Modráckého kopce a Inženýrského kopce a opět se napojíme na zelenou turistickou značku. Zde se dáme vlevo k rybníku Záděra. Za ním se napojíme na cyklotrasu č. 26, která nás zavede zpět do Jemnice. Cestou potkáte hrobku rodu Pallavicini, Červený rybník a přírodní koupací biotop, kde se můžete v parních letních dnech příjemně ochladit. 


MORAVSKOBUDĚJOVICKO

Z Moravských Budějovic na houby

Moravské Budějovice – Vranín – Komárovice – Budkov – Krnčice – Moravské Budějovice

Délka trasy: 31 km

Více informací zde»» 


NÁMĚŠŤSKO

Za letadly

Náměšť nad Oslavou – Vícenice – Okarec – Hartvíkovice – Třesov – Kozlany – Koněšín – Studenec – Okarec – Náměšť nad Oslavou

Délka trasy: 30 km

Z Náměště se vydáme po cyklostezce č. 5108, 5106 směrem do Vícenic, dále po cyklostezce č. 5106 pokračujeme směrem k Okarci, na křižovatce odbočíme na cyklostezku č. 5108 do Hartvíkovic. Zde můžeme navštívit zříceninu hradu Kufštejna a Wilsonovu skálu, případně navštívit Autocamp Wilsonka, kde je možnost koupání případně nastoupit na loď Horácko (převáží i kola) a nechat se popovézt. Z Hartvíkovic pokračujeme do Třesova po cyklostezce č. 5207, z Třesova se vydáme do Kozlan, odkud můžeme navštívit zříceninu hradu Kozlov, vrátíme se zpět na silnici směrem do Koněšína, zde odbočíme doprava do Leteckého muzea. V Koněšíně můžeme navštívit místní informační centrum. Zpět do Náměště se vrátíme přes Studenec a Okarec, kde najedeme na cyklostezku č. 5108, 5106.

Podél řeky Oslavy

Náměšť nad Oslavou - Naloučany – Vaneč – Tasov – Oslava – Studnice – Kundelov – Budišov – Kojatín – Pyšel – Častotice – Náměšť nad Oslavou

Délka trasy: 40 km

Z Náměště nad Oslavou vyrazíme po Mlynářské cyklostezce č. 5109, projedeme Naloučany, ve Vanči odbočíme do Tasova, kde se nachází zřícenina tvrze Tasov a Literární památník Vysočiny. Dále pokračujeme po Mlynářské cyklostezce do Oslavy. Zde odbočíme na cyklostezku č. 5206, která nás zavede do Studnice a přes Kundelov až do Budišova. Zde se nachází expozice vycpaných zvířat Moravského zemského muzea. Z Budišova po téže cyklostezce pokračujeme do Spáleného dvoru, kde odbočíme na cyklostezku č. 5106 k železniční zastávce Kojatín a dále po cyklostezce č. 5208 do Pyšele a Častotic. Z Častotic po cyklostezce č. 5209 se vrátíme zpět do Náměště nad Oslavou. Trasu je možné zkrátit a vrátit se zpět vlakem (železniční zastávka Budišov a Kojatín).

Ocmanická rozhledna

Náměšť nad Oslavou – Ocmanická rozhledna – Placký dvůr – Vícenický lom – Náměšť nad Oslavou

Délka trasy: 10 km

Začínáme v Náměšti nad Oslavou. Po zelené turistické značce dojedeme na ulici Ocmanická, kde za obchodem stavebnic Tantus odbočíme ke garážím, držíme se stále vlevo, po cca 300 m dojedeme na křížení polních cest. Zde se vydáme opět doleva a jedeme až k rozcestníku Rathanský dílec. Po silnici pokračujeme cca 200 m a poté najedeme na cyklostezku a pokračujeme asi 1,5 km než přijedeme k silnici. Zde odbočíme doprava a vyjedeme na kopec k Ocmanické rozhledně. Ta je volně přístupná. Zpět se vrátíme po stejné silnici a dále pokračujeme přes Placký dvůr a železniční přejezd k silnici I/23. Pokračujeme směrem k Vícenickému lomu a podél železniční trati přijedeme na cyklostezku č. 5106 a 5108, která nás dovede zpět do Náměště nad Oslavou.

Dlouhá Oslava

Náměšť nad Oslavou - Kuroslepy – Březník – Kralice nad Oslavou – Náměšť nad Oslavou

Délka trasy: 35 km

Z Náměště nad Oslavou vyjedeme po Mlynářské cyklostezce č. 5106 k Velkopolskému Dvoru. Dále pokračujeme po silnici a asi po 800 m pojedeme rovně po cyklostezce č. 5106 na tzv. Aninu alej. Příjemnou lesní cestou jedeme až k rozcestí Pod Pastýřkou. Sjedeme k řece Oslavě a užíváme si cestu po proudu řeky úsekem zvaným Dlouhá Oslava. Cestou potkáme Pomník britským letcům. U mlýna Skřipina pokračujeme po cyklostezce č. 5181 asi 1,5 km kolem řeky a dále stoupáme ke Kuroslepům a pokračujeme do Březníka. V Březníku se po cyklostezce č. 5181 dostaneme do Kralic nad Oslavou a můžeme navštívit Památník Bible Kralické. Z Kralic se vydáme po cyklostezce č. 5182 k Velkopolskému Dvoru a po Mlynářské cyklostezce zpět do Náměště nad Oslavou.

Za technickými památkami

Náměšť nad Oslavou – Mohelno – Kramolín – Dalešice – Stropešín – Třesov – Hartvíkovice – Náměšť nad Oslavou

Délka trasy: 44 km

Z Náměště nad Oslavou se vydáme po cyklostezce č. 5106 směrem na Velké Pole. Asi po 3 km jedeme stále po cyklostezce č. 5106 příjemnou Aninou alejí, sjedeme do údolí řeky Oslavy k rozcestí Pod Pastýřkou. Pokračujeme podél Dlouhé Oslavy ke Skřipinskému mlýnu. Vyjedeme nad údolí a jedeme do Mohelna. Zde můžeme navštívit Mohelenskou hadcovou step. Dále pokračujeme po pivovarské cyklostezce na rozhlednu Babylon na Zeleném kopci. Z Babylonu pokračujeme do Kramolína, kde můžeme sjet pod hráz a navštívit informační centrum Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice. Dále buď budeme pokračovat na kole dál, nebo nastoupíme na loď Horácko a necháme se odvézt do Hartvíkovic. Pokud se rozhodneme pokračovat na kole, vydáme se po cyklostezce č. 5107 Pivovarská do Dalešic. Zde je možnost navštívit Akciový pivovar Dalešice s expozicí pivovarnictví. Z Dalešic pokračujeme dále po cyklostezce č. 5107 do Stropešína, přes most do Třesova a Hartvíkovic. V Hartvíkovicích můžeme navštívit Wilsonovu skálu a zbytky hradu Kokštejn. V Hartvíkovicích se napojíme na cyklostezku č. 5108, po které se vrátíme okolo vojenského letiště zpět do Náměště nad Oslavou.


TŘEBÍČ A OKOLÍ

Za konikleci a k Velkému Javoru

Třebíč – Ptáčov – Nárameč – Budišov – Hodov – Rudíkov – Hroznatín – Benetice –Okřešice – Račerovice – Sokolí – Třebíč

Délka trasy: 50 km

Výlet zahájíme v Třebíči na Karlově náměstí, odkud vyrazíme směr Brno. Po výjezdu z náměstí nás cyklotrasa 5106 vedlejšími ulicemi vyvede ven z města. Přes hráz vodní nádrže Lubí se dostaneme do místní části Ptáčov. Hned za touto obcí můžeme v jarním období obdivovat nádherné fialové květy konikleců velkokvětých. Pokračujeme po prašné cestě až k cyklotrase 5107, která nás dovede k přírodní památce Kobylinec u Trnavy, kde se také hojně vyskytuje koniklec velkokvětý. Odtud se vydáme po cyklotrase 5106 k Náramči a po silnici do Budišova. Už z dálky nás vítá farní kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda s největší korouhví v České republice. V Budišově je možné navštívit zámek s expozicí vycpaných zvířat a větrný mlýn zvaný Větrák. Přes typické Podhorácko se vydáme po silnici do obce Hodov. Odtud pokračujeme trasou 5109 k Pernému rybníku. Za ním přijedeme k rozcestníku a vydáme se doprava po trase 5112 do Rudíkova, tady si můžeme udělat zajížďku k vyhlídkové věži. Dále pak budeme pokračovat po trase 5112 přes Hroznatín a Benetice, tam už pokračujeme po trase 103.  Za Beneticemi v následném stoupání odbočíme vpravo a vydáme se k rozcestí Pod Jelení hlavou. Pak odbočíme vpravo a kousek za rozcestím Velký javor přijedeme k památnému stromu. Poté se vydáme směrem na Čechtín po lesní cestě. Asi po 200 m na křižovatce cest odbočíme doprava. Dále se po cestě bez značení dostaneme až na konec lesa k pastvinám nad statkem Vartemberk. Odbočkou vpravo sjedeme kolem výběhu koní a dál se dostaneme na silnici do Okřešic. Zahneme vpravo a po mírném stoupání dojedeme ke křižovatce na státní silnici na Třebíč. Zde odbočíme doleva a vyrazíme po státní silnici a cyklotrase 5214, která nás povede přes Račerovice k Sokolí. Před Sokolím odbočíme na cyklotrasu 26, která nás dovede zpět do Třebíče.

Okolo Hošťanky k vínu

Třebíč – Slavice – Mikulovice – Kojetice – Sádek – Třebíč

Délka trasy: 23 km

Vyrazíme od třebíčské polikliniky směrem na jih po cyklotrase č. 26 do Slavic a odtud stoupáme kolem místního hřbitova k výraznému zalesněnému kopci Hošťanka, která je pokračováním hřebene Klučovské hory. Hošťanka skrývá zajímavou lesní rezervaci s výskytem jedle bělokoré, a tudíž je z toho důvodu oplocena, avšak přístupná. Za rezervací vede žlutá stezka, která nás provede Mikulovicemi a Kojeticemi. Žlutou stezkou pak můžeme pokračovat na hrad a vinařství Sádek. Na zpáteční cestě se vydáme po cyklotrase č. 5217 a dojedeme ke koupališti za vesnicí Kojetice, kde se v horkých letních dnech můžeme osvěžit. Poté se vrátíme do vesnice a odbočíme vlevo na zelenou stezku, která nás dovede přes Pekelný kopec a Vodojem Kostelíček Třebíč zpět do Třebíče.

Za výhledy pod Klučovskou horu

Třebíč – Střítež – Klučovská hora – Hošťanka – Slavice – Třebíč

Délka trasy: 19 km

Z Třebíče vyjedeme jižním směrem od lékařského domu ve čtvrti Horka Domky po cyklostezce č. 401. Za poslední zahradou u křížku odbočíme doprava a pokračujeme přes Střítež. V nejnižším bodě Stříteže odbočíme doleva po asfaltové spojce až na křížení se silnicí II/351 směr Rouchovany, kde odbočíme doprava a přejedeme hráz vodní nádrže Markovka. Asi po 1 km odbočíme doprava, kde nás čeká zprvu asfaltová, později prašná cyklostezka. Po žluté se vydáme doprava úbočím Klučovské hory. Zde už máme na dohled vysoký vysílač na Klučovské hoře (595 m n.m.). Po cca 3 km cesty lesem přejedeme asfaltovou silnici a pokračujeme po žluté. Na zdejších jižních loukách zvaných Alpská vyhlídka se můžeme zastavit a v jarních měsících zde můžeme spatřit vyskytující se vzácné koniklece černé a pod kopcem rybník Horák. Naše cesta pokračuje lesem až na křížení se silnicí č. 360. Tady pokračujeme po žluté až do Přírodní rezervace Hošťanka. Po místní komunikaci se vydáme do Slavic a odtud po cyklotrase č. 26 zpět do Třebíče. 

Soubory ke stažení

Leták ke stažení