ŽIDOVSKÉ PAMÁTKY

Dům Seligmanna Bauera
třebíč

Dům Seligmanna Bauera

Dům Seligmanna Bauera stojí v těsné blízkosti Zadní synagogy a je v něm ukrytá jedinečná expozice bydlení židovské rodiny v meziválečném období. V přízemí domu se nachází hokynářství, v patře kuchyň, ložnice a v přístavku na dvoře pak expozice řeznictví. Podkroví objektu je upraveno na přednáškový sál.

Synagoga v Polici
Police

Synagoga v Polici

Synagoga v Polici je příklad venkovské barokní synagogy, jaký není doložen v Česku a možná ani za jeho hranicemi. V roce 2020 se po rekonstrukci proměnila v expozici života Židů na venkově. 

Pátrání po zachránci
Třebíč

Pátrání po zachránci

Znáte mobilní hru Skryté příběhy? Vydejte se za příběhy velkých osobností i malých postav českých dějin… už na vás čekají a potřebují vaši pomoc. Tentokrát je to Antonín Kalina z Třebíče.

Třebíčský Machzor
třebíč

Třebíčský Machzor

Třebíčský Machzor je hra ze série Skrytých příběhů.  Tato pátrací hra baví děti i dospělé a poskytuje tak skvělou příležitost pro společnou týmovou aktivitu. Trasa vede přes židovské město, pak podél řeky na Masarykovu vyhlídku a na vrch Hrádek. Přes lesopark Hrádek vás dovede k židovskému hřbitovu a pak zpět do židovského města. Trasa končí u Zadní synagogy. Trasa je dlouhá 2,5 km.

Zadní synagoga v Třebíči
Třebíč

Zadní synagoga v Třebíči

Zadní synagoga v třebíčské židovské čtvrti je veřejnosti přístupná a nachází se zde Turistické informační centrum. Synagoga pochází z pozdně renesančního období, byla postavena kolem roku 1669. Zdobí ji unikátní nástěnné malby z počátku 18. století, které zahrnují ornamenty, rostliny i hebrejské liturgické texty. Tato výmalba ji řadí k nejstarší dochované na Moravě. Průvodce vás provede synagogou a ukáže řadu cenných předmětů používaných v občanském i náboženském životě zaniklé židovské komunity. Za vidění stojí model židovské čtvrti v měřítku 1:100 zachycující podobu čtvrti v roce 1850.

Židovská čtvrť v Polici
Police

Židovská čtvrť v Polici

Třicet domů včetně synagogy je cenným urbanistickým souborem. Zdejší židé měli vlastního rabína a dodnes je v Polici malý židovský hřbitov. 

Expozice Děti Antonína Kaliny
Třebíč

Expozice Děti Antonína Kaliny

Expozice se věnuje sedmi dětským Buchenwaldským vězňům, z nichž po válce vyrostly světově proslulé osobnosti a lékaři Jindřichu Flusserovi, který se s Antonínem Kalinou na záchraně stovek dětí podílel.

Židovská čtvrť v Třebíči
Třebíč

Židovská čtvrť v Třebíči

Třebíčská židovská čtvrť si vás získá svojí neopakovatelnou atmosférou. Navštivte ji třeba ve dnech, kdy v jejích ulicích probíhá Oživené židovské město nebo festival židovské kultury Šamajim. Anebo jen tak, když budete mít náladu na pěknou procházku – třebíčské památky za to stojí!

Židovský hřbitov v Jemnici
Jemnice

Židovský hřbitov v Jemnici

Židovský hřbitov v Jemnici patří bezpochyby k nejstarším židovským pohřebištím na Moravě.

Židovský hřbitov v Moravských Budějovicích
Moravské Budějovice

Židovský hřbitov v Moravských Budějovicích

Jedinou připomínkou židovské komunity v Moravských Budějovicích je zdejší hřbitov. Židovská synagoga z roku 1910 byla zbourána a místo ní roku 1977 vystavěna budova autobusového nádraží. Jediné, co po zbořené synagoze zbylo, je pamětní deska, která byla odhalena 14. 9. 2006.

 

 

Židovský hřbitov v Třebíči
Třebíč

Židovský hřbitov v Třebíči

Jeden z největších a nejlépe zachovaných židovských hřbitovů v České republice se nachází v Třebíči.