Zadní synagoga v Třebíči
Zadní synagoga v třebíčské židovské čtvrti je veřejnosti přístupná a nachází se zde Turistické informační centrum. Synagoga pochází z pozdně renesančního období, byla postavena kolem roku 1669. Zdobí ji unikátní nástěnné malby z počátku 18. století, které zahrnují ornamenty, rostliny i hebrejské liturgické texty. Tato výmalba ji řadí k nejstarší dochované na Moravě. Průvodce vás provede synagogou a ukáže řadu cenných předmětů používaných v občanském i náboženském životě zaniklé židovské komunity. Za vidění stojí model židovské čtvrti v měřítku 1:100 zachycující podobu čtvrti v roce 1850.
Ženská galerie a dům Seligmanna Bauera
Rozšíření ženské galerie proběhlo v první polovině 19. století. Na ženskou galerii se vcházelo po schodišti, které se po přistavění domu Seligmanna Bauera stalo součástí domu. A právě v domě Seligmanna Bauera, který je těsně vedle synagogy můžete doslova nakouknout do ložnice a kuchyně i na dvorek tehdejších obyvatelů.
Pohnutý osud Zadní synagogy ve 20. století
Bohoslužby se tu konaly do 20. let 20. století, pak zde byl zřízen sklad firmy Subak a synové, kteří se zabývali koželužnictvím. Od 50. let sloužila synagoga jako sklad zeleniny, hlavně brambor, pro Národní podnik Zelenina. Rekonstrukce synagogy probíhala od roku 1988 do roku 1997.
Prohlídkové okruhy
- Zadní synagoga a Dům Seligmanna Bauera
- Okruh I - Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera, procházka čtvrtí se zastavením u nejzajímavějších objektů
- Okruh II - Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera, procházka čtvrtí se zastavením u nejzajímavějších objektů, židovský hřbitov
Okruh I a II na objednání minimálně dva dny dopředu.
Kontakt:
tel.: +420 568 610 023
e-mail: infosynagoga@mkstrebic.cz
Více informací o prohlídkách a cenách vstupného zde.