Židovská čtvrť v Polici
Třicet domů včetně synagogy je cenným urbanistickým souborem. Zdejší židé měli vlastního rabína a dodnes je v Polici malý židovský hřbitov.
Ghetto v Polici vzniklo, když tamní židé trpěli pod krutou nadvládou tehdejších panovníků - Berchtoldů, kteří je v první polovině 18. století vystěhovali z křesťanské části obce do místa zvaného V Housenci. Tam si postavili svoje domy a vybudovali vlastní ulici. Dvě rodiny měly vždy společnou kuchyň a společný komín. Celou ulici navíc oddělil od zbytku světa pevný ocelový řetěz. Zprávy o krutém zacházení s židovským obyvatelstvem v Polici se dostaly až k soudu do Vídně a vše musel prý několikrát řešit i samotný císař.
Do obce Police přišly pravděpodobně první rodiny v roce 1454. Nejstarší písemný doklad z roku 1671 říká, že do Police přišli židovští obyvatelé z Vídně. Samostatná židovská obec byla úředně rozpuštěna v roce 1890 a její příslušníci se odstěhovali do okolních měst a obcí, jako je například Jemnice, Moravské Budějovice nebo Znojmo.
Třicet domů včetně synagogy v ní je cenným urbanistickým souborem. Zdejší židé se živili hlavně obchodem a zemědělstvím. Měli vlastního rabína a dodnes je v Polici malý židovský hřbitov. Nejstarší čitelný náhrobek pochází z roku 1681. Zajímavý je náhrobek Mošeho Cviho Hirschkrona z roku 1842. Na kameni je vyobrazen Mojžíš držící desky Desatera. Patrné jsou také pozůstatky židovské ulice včetně synagogy.
Synagoga v Polici je otevřena celoročně, pro návštěvu je nutná předchozí domluva.
Kontakt: 568 445 056